Krótko o transformatorach

ęcia. Zadaniem takiego transformatora jest dostosowanie napięcia, najczęściej obniża je, do danego odbiornika, zwłaszcza przy przesyłaniu energii elektrycznej na duże odległości. Z drugiej strony w elektrowniach stosuje się specja

Krótko o transformatorach transformatory energetyczne

Do czego służy transformator?


Transformator poprzez przeniesienie prądu drogą indukcji umożliwia zmianę napięcia, co jest używane i wykorzystywane w sieciach wysokiego napięcia. Zadaniem takiego transformatora jest dostosowanie napięcia, najczęściej obniża je, do danego odbiornika, zwłaszcza przy przesyłaniu energii elektrycznej na duże odległości. Z drugiej strony w elektrowniach stosuje się specjalny rodzaj transformatorów, które zamiast zmniejszać napięcie, podwyższają je z poziomu generatorów do poziomu sieci przesyłowej. Można więc ogólnie powiedzieć, że transformatorów używa się w celu zmiany napięcia z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, urządzenia te mogą zarówno zmniejszać te napięcie, jak i je podwyższać.


Transformator Zasada działania w internetowej encyklopedii

gdzie:


Zależność pomiędzy natężeniami i napięciami wynika z wyżej opisanych zależności i z zasady zachowania energii. W tym przypadku sprowadza się to do równości mocy wejściowej i wyjściowej:


Poniższy stosunek:


nazywamy przekładnią transformatora.


Jeżeli liczba zwojów uzwojenia wtórnego jest mniejsza od liczby zwojów uzwojenia pierwotnego, to indukowane napięcie jest niższe od napięcia pierwotnego, taki transformator nazywa się obniżającym napięcie. Jeżeli liczba zwojów po stronie uzwojenia wtórnego jest większa od liczby zwojów po stronie uzwojenia pierwotnego, to napięcie wtórne jest wyższe od pierwotnego, a taki transformator nazywa się transformatorem podwyższającym napięcie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Z czego zbudowany jest transformator?


Jak wygląda transformator i z czego jest zbudowany? Podstawowy transformator składa się z dwóch istotnych części ? stalowego rdzenia oraz uzwojeń, inaczej zwanych cewkami, które są wykonane z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformator jest obwodem magnetycznym, czyli służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń składa się z kolumn, na które to kolumny nawija się uzwojenie oraz jarzm. Najczęściej rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich i odpowiednio izolowanych blach, które dodatkowo są silnie nakrzemione. Natomiast obwody elektryczne transformatora, którymi są uzwojenia osadzone na kolumnach, są wykonane w izolowanych przewodów miedzianych albo aluminiowych. Uzwojenia są od siebie odseparowane, co oznacza że nie ma między nimi połączenia elektrycznego, za to energia jest przekazywana przez pole magnetyczne.



© 2019 http://akademiaplywania.waw.pl/