O prądzie w sprzęcie domowym
Prąd stały jest głównym prądem, który zasila prawie wszystkie układy elektroniczne. Brak wahań w natężeniu i napięciu takiego prądu gwarantuje dobre działanie wrażliwych na takie zmiany układów. Praktycznie w każdym sprzęcie elektronicznym, który mamy w domu musi posiadać prostownik (inwerter AC-DC) aby urządzenie mogło poprawnie działać po podłączeniu pod gniazdko.
Urządzenia domyślnie zasilane bateriami nie muszą posiadać żadnego inwertera do prądu stałego, ponieważ wszelkie akumulatory i baterie wytwarzają prąd o stałym napięciu, więc inwerter nie jest potrzebny.
Definicja prądu stałego w Wikipedii
Prąd stały (ang. direct current, DC) ? prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, w odróżnieniu od prądu zmiennego i przemiennego ? (AC, ang. alternating current).
Natężenie prądu nie zależy od rodzaju prądu (AC/DC), lecz od chwilowych warunków w obwodzie elektrycznym.
Zaletą prądu stałego jest to, że w przypadku zasilania takim prądem wartość chwilowa dostarczanej mocy jest stała, co ma duże znaczenie dla wszelkich układów wzmacniania i przetwarzania sygnałów. Większość półprzewodnikowych układów elektronicznych zasilana jest prądem stałym (a przynajmniej napięciem stałym). Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że urządzenia zawierające układy elektroniczne mogą być zasilane bezpośrednio z przenośnych źródeł energii (baterii lub akumulatorów).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prąd_stały
Jak magazynować prąd z paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słońca, aby wytworzyć prąd. Wytworzona w ten sposób energia jest magazynowana w akumulatorze i wykorzystywana w razie potrzeby. Jednak sam akumulator nie wystarczy, ponieważ prąd docierający z ogniwa jest prądem zmiennym, wiec nie może zostać zmagazynowany w akumulatorze.
Akumulator musi być naładowany prądem stałym o zadanym napięciu, inaczej się nie naładuje,a my nie będziemy mogli skorzystać z energii wyprodukowanej z naszego ogniwa słonecznego. Dopiero przy zastosowaniu inwertera fotowoltaicznego pomiędzy ogniwie a akumulatorem możemy poprawnie go naładować, a później korzystać z tej energii.